Kirjeldus

ZAZ 968AP 1/43 , ZAZ 968AP, Limiteeritud seeria 100 tk. . ZAZ ehitas pikapid kõigist oma baasmudelitest. Kuid kaks esimest põlvkonda – -965 ja -968A ei jõudnud kunagi müüki.
Paljudele tundus masin omatehtud tootena – see oli nii kummaline, aga täna teame, et tegemist on ZAZ P indeksi alla kuuluva tehasetootega.
Selle mudeli loomise ajalugu on veidi ootamatu – esialgu oli tegemist puhtalt tehasesiseste marsruutide, nn tehnoloogilise transpordi tarnekäruga. Zaz tegi endale sellised veokid ZAZ-965-st, siis oli kord ZAZ-968 ja kui nad hakkasid ZAZ-968M valmistama, hakkasid nad sellest pikapi tegema. Fakt on see, et neid masinaid ei projekteeritud ja toodetud meelega, tehasesisene transport ehitati ümber masinatest, mida tõsiste defektide tõttu ei saanud müüki saata.
Kuid 1990ndate alguses muutus pikapi staatus ootamatult. Nõudlus tavaliste Zaporožetside järele on märgatavalt langenud: esiteks on langenud tarbijate sissetulekud, teiseks on massiliselt ilmunud kasutatud välismaa autosid ja kolmandaks on riik lõpetanud invaliidide autode ostmise. Siis tuli tehases kellelgi idee: toota tarbesõidukina pikap ZAZ 968M! Sedaan muutus mittevajalikuks, ehk on kellelgi vaja suurema kaubaruumiga tööhobust? Pealegi saab pikapi hinna palju madalamaks määrata.
aastatel 1990-1994 müüdi umbes 2,5 tuhat ZAZ-968MP autot, mis 1990. aastate standardite järgi OLI SEE VÄGA HEA TULEMUS.    TARNE 15 TÖÖPÄEVA